Rubriky
Novinky

Velikonoční šachový turnaj

V úterý 28. března jsem s laskavým svolením vedení školy pořádal školní šachový turnaj, který si podle mne zaslouží honosný název Velikonoční mezinárodní turnaj generací. Přihlásilo se rekordních 20 žáků, z toho dva Ukrajinci. Startovní pole doplnil Nguyen Thanh Tung řečený Tom. Ke zvýšení úrovně turnaje přispěli naši učitelé: hráč Žamberka Jan Martinec a k mé velké radosti nastoupila mediálně známá šachistka Jana Felixová. Zahrála si i moje maličkost.
Průběh turnaje byl opět dosti dramatický. Hrálo se samozřejmě švýcarským systémem na 7 kol, čas byl 2×15 minut na partii. Za nejkrásnější partii turnaje bych hrozně rád vyhlásil můj ostrý souboj s Janou, kdyby mi v tom nebránily dvě věci: partii jsem náhodou vyhrál a ostatní partie jsem moc neviděl.
Partie Martinec – Blažek byla jakési předčasné finále. Získal jsem pěšce, měl jsem i lepší čas, ale Honza zabojoval, pěšce získal zpět, tak jsme si ve vyrovnané pozici podali ruce. Nakonec jsme oba měli 6,5 bodu a počítač na základě pomocného hodnocení (tzv. Buchholz) vyhodnotil pana učitele Martince jako celkového vítěze turnaje. Já skončil druhý a „bronz“ získala paní učitelka Felixová. Takže zkušenosti měly opět navrch před dravostí mládí jako loni.
Nejlepší z žáků byl podle mého očekávání Marek Gabara (3.C) s pěti body. Do šachů se v poslední době „obul“ a už odehrál tři zápasy za Kostelec v regionálním přeboru. Za ním následovali již zkušení šachisté Vojta Kubíček (3.C) a Filip Fiala (4.B).
Závěrem blahopřeji vítězům obou kategorií, kteří budou oficiálně vyhlášeni na Kosteleckém lvu. Dále chci poděkovat vedení školy za podporu při organizování této povedené akce a také paní Petře Hladké, ředitelce DDM Kostelec nad Orlicí, za zapůjčení chybějících šachových souprav.
Nesmím zapomenout ani na Ríšu Schwarze, který mezi svými partiemi ještě stihl pořídit luxusní fotografie.